دبیران اجرایی دومین جشنواره ی فیلم و تاتر هیلاج

عاطفه رحمانی – آناهید داوری

ایران-تهران-هیلاج-۱۳۹۴

برگزاری یک جشنواره ی خصوصی کار بزرگی ست که به پشتوانه امیرشهاب رضویان،این رویداد هرساله میسر می شود. جشنواره دوم در راه بود و برای برگزاری آن -با تمام سختی هایی که به همراه داشت- باید همزمان با فعالیت در بخش آموزش مدرسه، دبیرخانه را دایر می کردیم و توامان هر دوبخش را پیش می بردیم. به دلیل استقبال خوبی که از جشنواره ی اول شده بود، باید فکری برای گسترش جشنواره دوم می کردیم. اولین موضوع، تغییر محل برگزاری مراسم بود که با کمک آقای رضویان به گزینه ی پردیس سینمایی کوروش رسیدیم. بنابراین شروع به بازدید از سالن کردیم، امکانات را بررسی و مشکلات احتمالی را پیش بینی کردیم. روزها می گذشت و هرچه به برگزاری جشنواره نزدیک می شدیم، فشار کار و استقبال شرکت کنندگان در جشنواره هم بیشتر می شد. در بخش بازبینی و داوری آثار ، از افراد صاحب نامی که تعدادی از آنها از استادان هیلاج بودند و تعدادی از بزرگان سینما و تاتر ، دعوت به همکاری کردیم. بازبینی تاتر در سه مرحله انجام شد و داوران با انرژی و حوصله ی بسیار، به تماشا و اصلاح آثار پرداختند تا آثار از کیفیت لازم برای اجرا برخوردار باشند. در بخش داوری فیلم ها، آثار پذیرفته شده یک روز تعطیل در هیلاج برای داوران به نمایش گذاشته شد تا همگی در کنار هم به جمع بندی نهایی برسند. نکته جالب دراین داوری ها این بود که بخشی از داوران با هنرجویان هیلاج و آثارآنها آشنایی قبلی نداشتند و از دیدن کارها شگفت زده شده بودند.مرحله بعدی بولتن جشنواره بود که با توجه به افزایش فعالیت های هیلاج طی یک سالی که از جشنواره اول می گذشت، نیاز به گسترش بیشتری داشت. در همین راستا، مسوولان این بخش که از بین فارغ التحصیلان هیلاج انتخاب شده بودند، به سرپرستی امیرشهاب رضویان اطلاعات جامعی درباره هیلاج جمع آوری کردند و جهت افزایش بار علمی آن، با مباحث از پیش تعیین شده که مرتبط با حوزه سینما و تاتر بود، سراغ استادان بنام رفتند و با آنها به گفتگو نشستند و تحلیل آنها رااز هر مبحث به چاپ رساندند.

استقبال قابل توجه از جشنواره، ما را برآن داشت که  به نقاط ضعف و قوت جشنواره ی اول بپردازیم و در مورد اموری مثل گرافیک جشنواره،  چاپ کارت های دعوت و بروشور و نحوه ی ارسال به مهمانان ، عکاسی و فیلمبرداری از پیش تولید جشن، طراحی و کارگردانی اختتامیه، ساخت کلیپ ها، چاپ بولتن جشنواره و… در دبیرخانه هیلاج به صورت حرفه ای برنامه ریزی کنیم. در این مسیر از هنرجویان نیز دعوت به همکاری شد و همگی چنان ما را یاری رساندند که گویی جشنی خانوادگی در راه است. با همت جمعی دومین جشنواره فیلم و تاتر هیلاج با بیش از ۵۰۰ نفر مهمان در پردیس سینمایی کوروش برگزار شد.

در نموداری که برای جشنواره طراحی کرده بودیم، نیاز به ساخت چند کلیپ برای اختتامیه داشتیم که هنرجویان فیلمسازی، با هماهنگی آموزشگاه سراغ استادان رفتند.آنها نیز همکاری صمیمانه ای در این زمینه داشتند که در نهایت کلیپ های قابل توجهی ویژه ی اختتامیه ساخته شد. همچنین یک تابلو با لوگوی هیلاج تهیه شد که هر یک از استادان به یادگار جمله ای برای این مدرسه قدیمی نوشتند و تمام این لحظه ها از نگاه دوربین تیم جشنواره به ثبت رسید که مایه ی افتخار و مباهات ماست. بعد از طراحی پوستر جشنواره مراسم رونمایی ازآن در حیاط هیلاج، با حضور خبرنگاران خبرگزاری های مختلف و عکاسان برگزار شد. در جشنواره دوم تندیس مخصوص هیلاج نیز به بخش جوایز اضافه شد که همراه با لوح افتخار به برگزیدگان اهدا می شد.

صحبت آخر این که برگزاری جشنواره ی هیلاج با همه ی سختی هایش، حلاوتی به همراه دارد که نشانه ی همبستگی و همدلی هیلاجی هاست و به ما آموخته هر کار بزرگی را در کنار هم می توانیم انجام دهیم و به نتیجه برسانیم.

گزارش اختتامیه دومین جشنواره فیلم و تاتر هیلاج

مراسم اختتامیه دومین جشنواره فیلم و تئاتر «هیلاج» به دبیری امیرشهاب رضویان به مناسبت بیستمین و دومین سالگرد فعالیت مدرسه‌ فیلمسازی و پژوهشی خردادماه در پردیس سینمایی کوروش برگزار شد و برگزیدگان در دو بخش فیلم و تئاتر معرفی شدند.

افراد برگزیده در بخش تئاتر که با داوری محمود رضا رحیمی، مرتضی اسماعیل کاشی، لادن مستوفی، سیامک احصایی و امیر شهاب رضویان انتخاب و موفق به دریافت دیپلم افتخار و تندیس جشنواره «هیلاج» شدند به این شرح است:

لوح تقدیر بهترین تئاتر به دو نمایش «باغ وحش شیشه ای» که به صورت گروهی اجرا شد و «تپه هایی همچون فیل های سفید» به کارگردانی نیما یوسفی اهدا شد.

تندیس بهترین مونولوگ به امیر هوشنگی برای «شفابخش» اختصاص پیدا کرد.

لوح تقدیر بهترین بازیگر زن تئاتر به منیژه سراچ برای بازی در «باغ وحش شیشه ای» و تندیس بهترین بازیگر زن تئاتر به ساناز مصباح برای بازی «در تپه هایی همچون فیل های سفید» تعلق گرفت. همچنین لوح تقدیر بهترین بازیگر مرد به سالار خمسه برای بازی در مونولوگ «خاطره» اهدا شد.

در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش فیلم جشنواره «هیلاج» در بخش های بهترین فیلم مستند، بهترین گریم، بهترین تدوین، بهترین تصویربرداری، بهترین بازیگر مرد و زن، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم داستانی نیز معرفی شدند.

لوح تقدیر بهترین مستند به فیلم «پنهان در روز روشن» ساخته مسعود عین آبادی و تندیس بهترین مستند به فیلم «خیابان نقره ای» به کارگردانی تهمینه بهرامعلیان اهدا شد. همچنین تندیس بهترین گریم به طناز قاسمی برای مجموعه آثار تعلق گرفت.

سید فرید حسینی تندیس بهترین تدوین برای فیلم «آبهای آزاد» ساخته عاطفه رحمانی، «مشکلات خود را به ما بسپارید» به کارگردانی شاهین محسنی و مرتضی عباسیان و «تولد مامان» ساخته مرتضی شمس را دریافت کرد.

لوح تقدیر بهترین تصویربرداری نیز به حسین باغبان برای فیلم «مشکلات خود را به ما بسپارید» به کارگردانی شاهین محسنی و مرتضی عباسیان اهدا شد. همچنین تندیس بهترین تصویربرداری به معین رضا مطلبی برای فیلم های «آب های آزاد» ساخته عاطفه رحمانی و «به خاطر یک مشت ریال» به کارگردانی نادر خالدیان تعلق گرفت.

لوح تقدیر بهترین بازیگر مرد به علیرضا زارع برای فیلم «بطن» ساخته پژمان نوشیروان و تندیس بهترین بازیگر مرد به «ادمون اوراحی» برای فیلم «پپسی» ساخته مهرنوش فطرت اهدا شد.

لوح تقدیر بهترین بازیگر زن به فرزانه قاسمی برای فیلم های «مشکلات خود را به ما بسپارید» ساخته شاهین محسنی و مرتضی عباسیان و «عشقتر» ساخته حامد فروغی و آزاده مهاجر اهدا شد.

تندیس بهترین بازیگر زن به ژیلا دایی برای فیلم «تولد مامان» ساخته مرتضی شمس تعلق گرفت.

لوح تقدیر بهترین فیلمنامه به حامد فروغی برای فیلمنامه «عشقتر» و آزاده آبادپور برای فیلمنامه «بعد از مهمانی» اهدا شد. همچنین تندیس بهترین فیلمنامه به مرتضی شمس برای فیلمنامه «تولد مامان» اهدا شد.

لوح تقدیر بهترین کارگردانی به عاطفه رحمانی برای فیلم «آب های آزاد» تعلق گرفت. تندیس بهترین کارگردانی نیز به مرتضی عباسیان و شاهین محسنی برای فیلم «مشکلات خود را به بسپارید» اهدا شد.

لوح تقدیر بهترین فیلم داستانی به صبا قاسمی برای فیلم «بعد از مهمانی» تعلق گرفت. همچنین تندیس بهترین فیلم داستانی نیز به مرتضی شمس برای فیلم «تولد مامان» اهدا شد.

جایره ویژه هیات داوران به شهرزاد دادگر برای کارگردانی فیلم «پانصد مثقال طلا» تعلق گرفت و جایزه ویژه دبیر جشنواره به  علیرضا مختاری کارگردان فیلم «مکان» اعطا شد همچنین در پایان  این مراسم  از سعید اشتیاقی هنرجوی بازیگری مدرسه فیلمسازی هیلاج برای حضور در فیلم های بلند «پریدن از ازتفاع کم» و «وظیفه سام» تقدیر شد.

لادن مستوفی، مرتضی اسماعیل کاشی، سعید قطبی زاده، سعید عقیقی، امیر پوریا، نیما حسنی نسب، همایون ارشادی، شیرین بینا، محمد رضا دلپاک، بیژن میر باقری، کاوه سجادی حسینی، یاشار نورایی، امیر عابدی، کیوان علیمحمدی، امید بنکدار، سیامک احصایی، رابعه مدنی، محمود رضا رحیمی، مسعود امینی تیرانی، مریم دوستی، عباس یاری، آرش زاهدی اصل، علی حیدری، عباس نظام دوست، پانته آ حسینی از جمله مهمانان مراسم بودند.